Historie pouti

„Ostrov, na kterém vyroste stanový tábor, ožije hrami a atrakcemi.“Touto větou v roce 2011 popsal deník Mladá fronta dnes každoroční skautskou pouť, která se v té době již konala na tradičním místě, a sice na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích. Čím vším si však skautská pouť ve svých dějinách prošla? 

První skautská pouť tak, jak ji známe dnes, se konala roku 1990 pravděpodobně u skautské základny Valcha. Je však důležité zmínit, že nějaká podoba skautské poutě se konala během 30. let ve formě ukázkových táborů, které se stavěly na Sokolském ostrově a Piaristickém náměstí.  Do roku 2004 však nemáme žádné prameny, které by ilustrovaly místa pořádání poutě, ani její pořadatele, a dokonce ani její účastníky. Dle záznamu střediska VAVÉHY však bezpečně víme, že se koná víceméně každý rok právě v Českých Budějovicích. 

První nám známé fotky přináší ročník 2005, z nichž můžeme vyčíst, že se pouť tehdy konala na náměstí Přemysla Otakara II. a současně i na Sokolském ostrově. O organizaci se již s jistotou postaralo středisko VAVÉHA, konkrétně 11. oddíl.

Josef Prokeš (skautskou přezdívkou znám jako „Křik“), skaut z 20. oddílu Waldenu, popsal ročník 2007 těmito slovy: „Jedná se o prezentační akci Junáka v Jihočeském kraji, tedy budeme veřejnosti ukazovat, co vlastně skauti dělají a proč.“ 

Českobudějovický deník v článku doplnil, na co se může veřejnost těšit: „Na všechny návštěvníky čeká horolezecká stěna, prolézačky, lanové aktivity, čajovna, různé dílny a mnoho dalších zajímavostí. Na soutoku bude znít hudba pouličních umělců a některé oddíly si připravily i divadelní scénky. V jednom ze stanů vznikne kinosál a v něm se budou promítat krátké filmy, které vytvořili místní skauti. Jednotlivé oddíly se budou také prezentovat výstavami…“

Video ilustrující tento ročník lze přehrát zde

Na této pouti se objevil první graficky zpracovaný plakát, kde byl vyobrazen člen skautské organizace na houpačce.  

Z roku 2008 se nám díky 2. oddílu dochovalo pár snímku z ohňové show, která proběhla v rámci poutě.Toto představení zorganizoval Wazi ze 13. oddílu spolu se Škvorem.

 Na tomto ročníku se ve velké míře prezentovala skautská základna “Krajinská” jako místo pro aktivity neorganizované mládeže.

Roku 2009 se hlavním garantem skautské poutě stal V. Hintnaus („Stopař“). Akce se přesunula z již zaběhnutého slunného dubna na 12. září. Důvodem bylo poskytnutí možnosti propagace i oddílům s menším počtem členů. Následující rok se poutě, která se nesla v podobném duchu jako ta předešlá, ujal taktéž Stopař. Na fotkách můžeme vidět každoroční jarmark oddílů.

 

Českobudějovický deník v roce 2011 popsal, na co se návštěvníci mohli v onom roce těšit: „Návštěvníci se mohli seznámit s činností necelých dvou desítek skautských oddílů. Kromě toho bylo možné vyzkoušet si, jak se dělá kroužková zbroj nebo jak zdatným je kdo lezec. Nechybělo malování, slalom na koloběžkách nebo chůze labyrintem se zavázanýma očima. U skautské základny Valcha byla umístěna výstava o skautské historii.“  Tuto výstavu tenkrát zajišťovali táborští a “Bobr” tam měl i dílnu na kožené výrobky. Na Valše také také proběhla prohlídka kluboven.

Objevily se i první fotografie ze závodu „Horké pádlo“, který se pořádá dodnes. Původní myšlenkou bylo uspořádání lodních závodů pro vodáky z Jihočeského kraje, což se stalo jen při prvním ročníku, kdy přijel Písek a Opařany. Další roky to byl však už jen závod domácích. V roce 2010 rekrutovaly i posádky z řad veřejnosti, ale to se úplně neosvědčilo. Roku 2011 kupříkladu závod v kategorii Žabičky/Světlušky vyhrál 5. oddíl jenž vidíte na fotce. 

Rok 2013 přinesl nejen graficky zhotovený plakát, který se rozvěšoval po městě, ale i popis akce hlavní organizátorky Gabriely Havlíkové („Gábi“): „Spolu s námi a malými zelenými kamarády se budete moct vydat za tajemstvím devíti planet. Vyzkoušet si vylézt na samotný vršek lezecké stěny, projít se na chůdách okolo Malše, zastřílet si z luku, zúčastnit se závodu na pramicích, nebo se ztratit a opět najít v mimozemském bludišti. Na ty méně akční, nebo ty, kteří se budou potřebovat trochu občerstvit, bude čekat speciální čajovna s možností hraní deskových her.“ 

V tomto ročníku se také vůbec poprvé 50 % z vydělaných peněz věnovalo na dobrou věc. 

Ročník 2014 si pod svá křídla vzala opět Gabriela Havlíková s pomocí Veroniky Daňhové („Pěnkavy“), přičemž se celá akce opět konala na Sokolském ostrově. Celým tématem byla retropouť s čímž se pojilo několik historizujících aktivit a stanovišť, ze kterých děti mohly děti sbírat céčka na přívěšek s logem téže ročníku. Na pouti se objevily atrakce jako je venkovní trampolína, obvyklá lezecká stěna nebo slackleina, která byla natažena přes vodu. Podařilo se dokonce vyfotografovat skautskou lilii na náměstí, v jejímž tvaru zapózovali členové střediska Vavéha.  

  1. ročník skautské poutě nesl titul „LEGO pouť“. 

Lego. Stavebnice, s níž si nejen v dětství hrál a vymýšlel příběhy jejích postaviček snad každý z nás. Pojďme jeden takový příběh zažít na skautskou pouť! Čeká vás vedle propojení se skautským světem i propojení tří světů LEGO příběhů: Indiana Jonese, Hvězdných válek a Pirátů z Karibiku.“ Tak znělo pozvání organizátorů na facebookové stránce. Akce byla spojena s oslavami 750 let od založení města, na návštěvníky tak čekala tematická hra v rámci oslav či stavba co nejvyššího dvojčete slavné památky města, Černé věže, z obřích LEGO kostek. 

file:///Users/viktoriesouckova/Pictures/Photos%20Library.photoslibrary/originals/C/C10A1F26-13E3-4D4D-9B46-5F09B197B654.png

Kvůli přesunutí z období babího léta zpět na jaro se bohužel skautská pouť roku 2016 neuskutečnila. Na duben byla akce přesunuta především kvůli svátku sv. Jiří, patrona skautů, a také kvůli tomu, že mnoho oddílů mělo v té době naplněnou kapacitu členů. Pouť tak pozbyla své dosud dominantní náborové funkce. 

Garantem ročníku 2017 se stala Kateřina Veltrubská („Zlato“) spolu s týmem tvořeným Tomášem Holubem („Sokol“), Michalem Štroblem („Vločka“), Alexandrem Stropkem („Saša“) a mnoha ostatními. Toho roku poprvé také 10. oddíl zařídil fotokoutek. 

Tématem byly objevitelské cesty a coby upoutávka vzniklo krátké video, které lze přehrát zde. Díky Kateřině Veltrubské („Zlatu“) a Alexandru Stropkovi („Sašovi“) se skautská pouť opět spolu s povídáním o skautingu dostala do rádia Českého rozhlasu České Budějovice. Od té doby nám dělá toto jihočeské rádio reklamu každý rok, za což mu patří náš velký dík. 

Následující ročník se nesl v podobně úspěšném duchu. Organizaci přebral Tomáš Holub („Sokol“) s týmem podobného složení jako předešlého roku.  

Na Facebooku byl ročník 2018 skautské poutě popsán takto: „Letošní pouť se ponese v tématu svatý Jiří. Akce je pro širokou veřejnost. Od těch nejmladších až po ty nejstarší. Každý si zde najde to své. Takže přiveď s sebou mamku, taťku, bráchu, ségru nebo třeba kamaráda, nikdo se nudit nebude!“ 

Rok 2019 je zajímavý tím, že budějovická kotlinka otevřela své brány i okolí a pozvala písecké a táborské skauty, aby se přijeli podívat. 

Českobudějovický deník o ročníku 2019 uvedl: „Ostrý hvizd prořízl vzduch nad Sokolským ostrovem a ve slunném sobotním dopoledni začíná skautská pouť. Před stany s podsadami, mimochodem českým vynálezem, je seřazeno v dlouhém šiku osmnáct oddílů z Českobudějovicka a Kaplicka. Když na stožár stoupá česká vlajka, zní jí na počest: ‚Před námi pouť vede k cíli. Junáci vzhůru, volá den!‘ A vzápětí jeden oddíl za druhým spouští svůj pokřik.“ Pouť se dokonce znovu rozrostla i na náměstí, tentokrát však jen jednou podsadou na přilákání pozornosti do středu akce. 

Ročník 2020 se opět vrátil na měsíc září. Kéž by si už ti českobudějovičtí skauti konečně vybrali to správné datum! Akci podruhé vedl Tomáš Holub („Sokol“) a tématem byl skauting. Grafikem poutě byla Pavlína Šestáková („Pája“) a v programu jste mohli opět najít spoustu her pro děti i dospělé, atrakce, prolézačky, čajovnu a mnoho dalších. Zároveň to byla jedna z posledních skautských akcí před pandemií, která vypukla několik měsíců po uskutečnění poutě.

Rok 2021 nám bohužel vzal covid, ale o to víc posilnil ročník 2022. Organizátorem tohoto ročníku se stal Michal Štrobl („Vločka“) s týmem a tématem byl opět skauting. Na pouti jste mohli hrát velkou hru, skládající se ze stanovišť po ostrově, QR hru po městě nebo velkou společnou hru pro všechny. Poslechnout jste si mohli několik přednášek, poslechnout jedinečné koncerty umělců a nebo se podívat na divadlo Víti Marčíka.